21 July 2015

Coffee talk: YABOO cafe, Taipei, Taiwan

Baileys milk tea and ice tea

Shida (National Taiwan Normal university) area is famous for cute little cafes where students spend hours and hours - doing their homework, of course. It really has this nice Taiwan atmosphere, you wonder in the small streets and on every corner you find a small cafe or a bakery or simply place where to buy a little snack. Shida night market may be getting smaller and it is not as good as it used to be around 2010/2011, but these nice cafes around survive. You may be a coffee geek as we are but it wont stop you from going to these cafes even it they are not the third wave coffee shops. Because Taiwanese tea is also a delicious thing... 


Okolí Shida (National Taiwan Normal university) je známé pro malé a útulné kavárny, kam studenti chodí vysedávat na dlouhé hodiny - psát úkoly, samozřejmě. Vážně to tu má atmosféru, bloudíte malým uličkami a na každém rohu najdete kavárnu, pekárnu nebo alespoň stánek s něčím malým na zub. Noční trh Shida sice upadá a už není to co býval někdy v letech 2010/2011, ale tyhle kavárny v okolí přežívají. Jestli jste coffee geeci jako my a tyhle kavárny ne vždy budou zrovna tou třetí kávovou vlnou, stejně vás neodradí. Neboť i čaj na Tchaj-wanu je delikátní záležitost... 

Yaboo cafe
No. 26, Lane 41, Yongkang St, Da’an District, Taipei City, Taiwan
台北市大安區永康街41巷26號一樓
                  

Yaboo Cafe

I don't remember who showed me Yaboo or if I found it myself one day.  All I remember is their Baileys milk tea. I mean milk tea itself (English or Taiwanese tea) is delicious. But I am telling you Yaboo's Baileys milk tea is a thing to kill for. Also available as a Baileys latte.

Už si ani nepamatuju, jestli mi Yaboo někdo ukázal nebo jsem na něj jednoho dne narazila sama. Co si ale pamatuju moc dobře je jejich mléčný čaj s Baileys. Mléčný čaj, anglický nebo tchaj-wanský, je slast sám o sobě. Ale věřte mi, mléčný čaj s Baileys v Yaboo je čaj, pro který bych zabíjela. A mimo to mají i Baileys latte.

Baileys milk tea 


Super stylish interior is a must in Taiwanese cafes. Green walls make this place super cosy and warm - very nice during rainy days. Great decoration everywhere, from the bar with Star Wars toys to the bathroom area. Well, Taiwanese keep everything stylish.

Samozřejmostí je i stylový interiér, snad v každé tchaj-wanské kavárně. Zelené stěny dělají tohle místo útulným, výborné na deštivé dny s knihou. Skvělá dekorace všude, kam se podíváš, od baru se Star Wars postavičkami až po toalety. Aneb Tchaj-wanci musí mít vše stylové.


This cat - and now two of them in I am not mistaken - lives in Yaboo and usually sleeps on the comfy chair, sometimes not willing to let you sit down. Super cute, everyone loves her/him(?).

A k tomu tahle kočka, momentálně dokonce dvě, jestli se nepletu. Bydlí přímo v Yaboo a většinou pospává na křelískách, někdy vás nehodlá pustit sednout. Extra roztomilá, miláček všech. 


The food was always good, what I remember. That is the thing about Taiwan - even a sandwich is a food porn here, not talking about Yaboo´s high class sandwiches. Feeling like having some real lunch? No problem, Yaboo's pasta is just delicious. Plus the cakes, oh yeah...

Co si vybavuji, jídlo měli v Yaboo vždy skvostné. Jedna věc o Tchaj-wanu - i sendvič je tady food porn, natož high class sendviče v Yaboo. A jestli máte chuť na něco teplého, zkuste jejich těstoviny. A ty dorty jestě ke všemu....No comments:

Post a Comment